Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אימון CBT ל ADHD -מה הופך אותו לכל כך יעיל?

ד״ר איריס ברכוז

ד״ר איריס ברכוז

פסיכולוגית חינוכית מומחית, אימון קוגניטיבי התנהגותי

אימון CBT ל ADHD

אימון CBT ל ADHD– מה הופך אותו לכל כך יעיל?

אביו של רועי בן ה 15 התקשר אלי כדי לבדוק אפשרות של עזרה לבנו, שמתמודד עם קשיים לימודיים וחברתיים. במהלך השיחה התברר, שיש גם ויכוחים ומריבות בבית, וכי קשה לו ולבת זוגו להפעיל סמכות ולהשיג מרועי שיתוף פעולה. האב הוסיף כי הבן מאובחן עם ADHD ורצה לדעת אם אוכל לעזור לו ולהם.

הסברתי לאב כי ההתערבות שאני מציעה מבוססת על שימוש בכלי הCBT וכלי אימון, שמותאמים ל ADHD, ולפי מודל שפיתחתי עם השנים: מודל אימון CBT ל ADHD. המודל נותן מענה לצרכים המורכבים של ילדים ומבוגרים עם ADHD ומסייע בהתמודדות עם קשיים בתפקודים ניהוליים ובוויסות רגשי, שעשויים להשפיע בכל המישורים: הלימודי, החברתי, הבינאישי, ההתנהגותי והרגשי.

הוספתי, שאפילו אגודת הפסיכיאטרים לילד ולמתבגר האמריקאית, מדגישה כמה חשוב לא להסתפק בטיפול תרופתי. האגודה מציינת שטיפול CBT ועיצוב התנהגות הם שיטות הטיפול הלא תרופתי היעילות ביותר לעבודה עם ADHD. הן מוכחות מחקרית כנותנות תוצאות בשטח, בנושאים, כמו וויסות רגשי, שליטה עצמית, שיפור בדימוי העצמי, ארגון והתארגנות, ניהול זמן, תפקוד כללי טוב יותר, ועוד.

מה יש במודל אימון CBT ל ADHD שהופך אותו לשיטה יעילה להתמודדות עם ADHD? אפשר להסתכל על יתרונות השיטה דרך מאפייני ה"איך" שלה ודרך מאפייני ה"מה".

מבחינת ה"איך":

1. ההתערבות היא קצרת מועד וכבר בתום החודש הראשון, ניתן בד"כ לראות ניצני שינוי. אמנם, אנחנו לא מגדירים מספר פגישות קבוע מראש, אך התהליך בנוי מ 4 שלבים מוגדרים וברורים, כולל הגדרת מטרות, שיש להשיגן בטווח זמן מסוים. בממוצע התהליך נמשך בין 4 ל 8 חודשים, שמוגדר כזמן קצר יחסית בהשוואה לגישות טיפוליות אחרות. תהליכים קצרים, במיוחד כאלה בהם קורים שינויים כבר בשלב מוקדם, מתאימים יותר למטופלים ומתאמנים עם ADHD. הדבר מעודד מאוד, מעורר תקווה, מגייס ומעלה מוטיבציה ולא מתנגש עם הקושי בדחיית סיפוקים.

2. אמנם ההתערבות היא קצרת מועד, אך יחד עם זאת, יש סובלנות להתקדמות איטית גם "בצעדי תינוק". לילדים ומבוגרים עם ADHD יש בד"כ אמונה עצמית נמוכה ביכולתם להצליח לבצע משימות. כדי לשנות אמונה זו, אימון CBT ל ADHD משלב כבר משלב מוקדם בתהליך, בקשה לביצוע משימות "קטנות". זאת, כיוון שמדובר בתהליך עם תכלית פרקטית (שיפור בביצועים בחיי היומיום) מחד ואמונה כי הצלחות, גם אם קטנות, בונות את הביטחון העצמי ויוצרות הצלחות נוספות, משמעותיות יותר, בהמשך.

3. תהליך מובנה לפי רצף– התהליך כולו בנוי מרצף של ארבעה שלבים: היכרות, העצמה ופסיכו-חינוך, קביעת מטרות, בניית אסטרטגיות וויסות ובקרה. כמו-כן, כל מפגש בנוי מרצף שחוזר על עצמו. הסדר והמובנות שמאפיינים את המפגשים מקלים על המתאמנים או המטופלים, במיוחד על אלו עם ADHD, שמרגישים בד"כ מוצפים ועמוסים.

4. אימון CBT מתנהל בשפה לומדת, סקרנית ולא שיפוטית. כדי שזה יקרה, המאמנים והמטפלים עושים שימוש רב בשאילת שאלות. השאלות מעבירות למתאמנים את המסר: אני סקרנ/ית לדעת מה את/ה מרגיש/ה, מה את חושבת, איך אתה רואה את הדברים, מה חשוב לך וכו'. אנחנו, המטפלים, לא באים מהמקום הגבוה, היודע כל, השיפוטי. אנחנו אתכם בגובה העיניים. אנחנו סקרנים להכיר אתכם, להבין את המקום בו אתם נמצאים, להכיר את הערכים והרצונות שלכם כדי שנוכל לעזור באופן המתאים ביותר.
הגישה עוזרת להשיג שיתוף פעולה הן מהמתאמנים והן מהוריהם וגורמת למתאמנים להרגיש בעלי ערך, לעצור, להתבונן פנימה ולמצוא את הפתרונות בעצמם.
כך, רועי, שרגיל לשמוע כמעט מדי יום מהוריו תלונות על כך שהוא לא מסדר את החדר ולא מצליח ללמוד ולהכין שיעורי בית לעומת אחיו שכבר מזמן סיים להתכונן למבחן, יחווה בתהליך האימון התייחסות שונה לגמרי. הוא ישמע ממני שאלות שמתעניינות במה חשוב לו בחייו, על מה היה רוצה לעבוד, איך הוא מרגיש בבית, איך היה רוצה שהקשר עם הוריו ייראה, וכו'. כך, ובאמצעות כלים נוספים, אנחנו מעבירים לרועי את המסר שאנחנו לא שופטים אותו אלא מתעניינים בו. הדבר מקדם ועוזר לו להתעניין בעצמו, להכיר את עצמו לעומק ולהתגייס כדי ליצור את השינוי שהוא מבקש לעשות בחייו.

5. המפגשים מתנהלים באופנים שונים: לאו דווקא בישיבה על כורסאות עם נייר ועיפרון, אלא בשילוב משחקים, תנועה, יצירה מסוגים שונים, לפי צרכי המטופלים. למשל, נוכל לשלב תרגילים מעולם הקינסיולוגיה החינוכית, כמו הליכת 8, תוך כדי שיח על ערכים או על מחשבות אוטומטיות שליליות. נוכל לנהל פגישה בזמן הליכה מחוץ לקליניקה, נשלב משחקי כדור, קליעה למטרה, משחקי קופסה ועוד.

אימון CBT ל ADHD בתנועה
אימון CBT ל ADHD בשילוב תנועה

עם ילדים, המשחק הוא כלי מצוין ליצירת קשר ולבניית יחסי אמון. המשחק הוא כלי הבעה ותקשורת טבעי בקרב ילדים, ועבור ילדים צעירים, בד"כ מתחת לגיל 11, הוא מאפשר הבעה של תכנים רגשיים מורכבים ומופשטים שעדיין אינם יכולים להביע במילים.
כלי המשחק, על גווניו, משחקי דמיון ויצירתיות, (למשל, משחקי תפקידים), משחקי קופסה ושולחן, משחקים המערבים מוטוריקה גסה, משמשים אותנו בתהליך כולו. הדבר יעיל במיוחד מול ילדים עם ADHD, שמגלים קושי בדחיית סיפוקים. הוא הופך את תהליך הטיפול או האימון לחוויה של הנאה, כיף, עניין, חידוש, הומור וקלילות. בכך, הוא מעורר במטופל את המוטיבציה 'לתת את עצמו' לתהליך ולהצלחתו.

שימו לב!! מחזור 32 של הקורס "אימון CBT ל ADHD" מתחיל ב 4/12/23 ימי שני אחה"צ. עכשיו בהנחת הרשמה מוקדמת!!! לפרטים הקליקו כאן

למשל, הכדור בדוגמה שבצילום נקרא "כדור האינטייק". במקום להשתמש בנייר ועיפרון, ניתן לשאול את שאלות ההיכרות באמצעות משחק הדדי בכדור. כך, גם ילדים שמתקשים לשבת וזקוקים לתנועה, משתפים פעולה ותוך כדי המשחק אנחנו כמובן נמצאים בגובה העיניים עם הילדים.

שאלות היכרות באמצעות משחק בכדור

6. שילוב של סביבת הבית והסביבה החינוכית– בתהליך אימון CBT לADHD שילוב ההורים הוא הכרחי. ילדים ומתבגרים בכלל ועם ADHD בפרט מושפעים מאוד מהאווירה, המסרים ויחס הסביבה אליהם. לכן, הדרכת הורים ולעיתים גם עבודה אימונית או טיפולית עמם הם חלק בלתי נפרד. אני מסבירה להורים שהם מהווים מרא"ה עבור ילדיהם. הילדים מתבוננים במראה הזו לאורך השנים ורואים בה את השתקפותם.
כמו שהמראה מחזירה למתבונן בה את מה שמשתקף בה, כך גם ההורים מחזירים לילד את האופן בו הם רואים אותו, מאמינים בו ובכישוריו. ההורים הם המראה דרכה הילד מעצב את הדימוי העצמי שלו, האם הוא ראוי לאהבה מעצם קיומו? האם מעריכים אותו על כישוריו ויכולותיו? ההשתקפות שהילד רואה בעיניהם של הוריו מסייעת לו לגבש את זהותו.
מרא"ה היא גם ראשי תיבות של מודל לחיקוי, לראות את הילד, אהבה ללא תנאי והצבת גבולות וסמכות, שאלו ארבע יתדות חשובות ומשמעותיות בהורות ידידותית ל ADHD (ובכלל).

מה אני רואה כשאני מתבונן במראה
מה אני רואה כשאני מתבונן במראה

בנוסף, לעיתים קרובות נשלב גם התערבות במערכת הבית ספרית, עם המחנכ/ת והצוות, תוך מתן הדרכה וכלים לפי הצורך. 

מבחינת ה"מה"

1. מאמני CBT ל ADHD מחומשים בידע נרחב לגבי ADHD ומבינים לעומק את מאפייני ההפרעה לטוב ולמאתגר. מתוך ההבנה והידע הרחב שהם נושאים איתם הם יכולים לפרש באופן מדויק יותר את ההתנהלות, להסביר אותה למתאמנים וליצור עבורם מרחב בו הם מרגישים שמבינים אותם, מכילים אותם והם יכולים להיות הם עצמם ולהרגיש בטחון. זה המקום האופטימלי ממנו אפשר לצמוח ולהתקדם.

2. כחלק מהשלב הראשון מאמני CBT ל ADHD אוספים מידע מהמתאמנים והסביבה כדי להמשיג את המקרה. המטרה היא להבין את תסמיני ה ADHD של המטופל/המתאמן הספציפי, לבדוק אם קיימת תחלואה נילווית ומהי, איזה כוחות, חוזקות וכישורים יש למתאמנים ואיך הסביבה יכולה לעזור. ככל שהשלב הזה נעשה באופן מקיף ומדויק יותר, כך ניתן להתאים את ההתערבות בהמשך. חשוב לזכור ש ADHD מגיע בהמון גוונים וצורות עם תחלואה נילווית שונה. על בסיס המשגת המקרה ניתן להתקדם לשלב הפסיכו-חינוך בו אנו מסבירים למתאמנים או המטופלים מה זה ADHD ואיך ניתן לטפל.

כשתהליך הפסיכו-חינוך נעשה נכון, הוא מעצים את המתאמנים, הם מתחילים להבין את עצמם ואת התנהגותם, לראות את החוזקות והכישורים שלהם ואז מתחילה להתאפשר קבלה של ה ADHD. הקבלה היא שלב מאוד משמעותי שיוצר שקט נפשי, מעלה את הדימוי העצמי ומפנה אנרגיה רבה להשקעה במטרות ושימוש באסטרטגיות.  כמו שאמר לי אחד המתאמנים לאחרונה: "אז אני פשוט צריך לקבל את זה שהרבה דברים קשורים ל ADHD , המון התנהגויות שלי זה בגלל ה ADHD, ואני בעצם חכם ומוצלח".

3. השלב הראשון, שלב ההיכרות וההעצמה, כולל גם הגדרה של הערכים החשובים למתאמן והגדרת החזון. כך, מבססים המתאמנים עוגן פנימי שינחה אותם בבחירת מטרות ויאפשר התמדה במשימות שנקבעו בתוכנית, גם כשעולים קשיים.
את המטרות, שיש להשיג באימון או בטיפול, בוחרים , אם כן, הילדים והמתבגרים ולא ההורים. הדבר מגביר באופן משמעותי את הסבירות שהמתאמנים יסכימו להתגייס ולשתף פעולה, גם כשצריך להתאמץ.
לסיכום, באימון CBT ל ADHD אנו מקדישים זמן רב לשלב ההיכרות וההעצמה ולא "רצים" לקביעת מטרות ומתן אסטרטגיות. הדבר מבסס אמון ועוזר ביצירת מוטיבציה בקרב המתאמנים או המטופלים.

4. אימון CBT ל ADHD כולל למידה של אופנויות חשיבה יעילות ולמידת טכניקות לשליטה עצמית כדי להתמודד עם מצבים מאתגרים. מחקרים מצביעים על כך שלילדים ולמבוגרים עם ADHD יש נטייה לחשיבה שלילית יותר מאשר באוכלוסייה הכללית. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ממש מתמקד בעזרה למטופלים בזיהוי דפוסי חשיבה שליליים ובמציאת דרכים לפיתוח הרגלי חשיבה יעילים ומקדמים במקומם. מסיבה זו, כל כך חשוב לשלב כלים קוגניטיביים להתמודדות עם מחשבות אוטומטיות שליליות. בנוסף, ADHD מקשה על שליטה עצמית וויסות רגשי. כלי ה CBT יעילים ביותר לשיפור יכולות אלו. בדוגמה שמוצגת בתמונה למטה יש הדגמה של שימוש בכלי משחקי (מתוך ערכת "פרעו"ש בראש") להתמודדות קוגניטיבית עם אירועים שגורמים לחשיבה שלילית, רגשות שליליים והתנהגות לא מקדמת.

תיעוד פרעו"שים- מחשבות אוטומטיות שליליות
תיעוד פרעו"שים- מחשבות אוטומטיות שליליות
פרעו"ש (פירוש רע ושלילי) בראש- זיהוי מחשבות אוטומטיות שליליות
פרעו"ש (פירוש רע ושלילי) בראש- זיהוי מחשבות אוטומטיות שליליות

דפי גירוד יכולים גם הם לשמש כאמצעי משחקי שמדגים את האופן בו ניתן לחשוב או לצייר גירויים חיוביים שיעזרו לנו לראות את הצבעוניות ואת האור בקצה המנהרה, גם כשנדמה לנו שהכול שחור.

"דפי גירוד" כאמצעי משחקי להבניה קוגניטיבית
שימוש ב"דפי גירוד" להמחשת ראיה צבעונית במקום ראיה של שחור/לבן.

5. באימון CBT ל ADHD אנו נותנים מקום נכבד גם להרגעת הגוף. טכניקות הרפיה והרגעה כמו נשימות בטן, הרפיית שרירים, דמיון מודרך, שילוב ביופידבק ותרגולי מיינדפולנס מביאים לא רק לרגיעת הגוף, אלא מאפשרים לאמיגדלה, החלק במוח, שמעורר את תגובת הלחץ והחרדה, להירגע, ובכך לשפר באופן משמעותי את יכולת הוויסות הרגשי והשליטה העצמית.

6. הרכיב ההתנהגותי באימון CBT ל ADHD הוא רכיב משמעותי ביותר. כפי שצוין, כבר בשלב מוקדם בתהליך, אנחנו מצפים מהמתאמנים להתחיל לקחת על עצמם משימות לביצוע כדי לקדם את עצמם להשגת מטרותיהם, גם אם אלו "רק" משימות "קטנות".

בשלב הגדרת המטרות, המתאמנים בוחרים לעצמם מטרה שחשוב להם להשיג, ואת המטרה הם מחלקים ליעדים שאותם הם משיגים בהדרגה תוך למידה של אסטרטגיות. כך, למעשה, רוכשים המתאמנים מיומנויות שחסרות להם או כאלה שהם רוצים להשתפר בהן. המיומנויות יכולות לכלול: מיומנויות ארגון והתארגנות, ניהול זמן ועמידה בלוחות זמנים, מיומנויות אתחול וסיום פרוייקטים, מיומנויות חברתיות, מיומנויות לשליטה בכעסים, מיומנויות חברתיות, פתרון בעיות, קבלת החלטות ועוד.

מיומנויות חברתיות בתמונות
הקניית מיומנויות חברתיות – מתוך ערכת "מיומנויות חברתיות בתמונות"


במקביל נדריך את ההורים לעצב רוטינות בבית, לבנות טבלאות של עיצוב התנהגות וכך יוכלו גם ההורים וגם הילדים לשנות את התנהלותם בכיוון הרצוי. ההורים ישתמשו יותר בחיזוקים חיוביים ופחות בצעקות ועונשים. הילדים ילמדו רצף של פעולות, התנהגות הולמת בסיטואציות שונות, התחלה, מילוי וסיום משימות ועוד. באופן דומה ננחה גם את הצוות הבית ספרי.

לסיכום, ניתן לראות איך המרכיבים השונים של אימון CBT ל ADHD, שמתייחסים הן לאופן ההתנהלות שלנו, המטפלים והמאמנים, במפגשים והן לתכנים המועברים, נותנים מענה באופן שלם לצרכים המורכבים של מטופלים ומתאמנים עם ADHD. ההתאמות האלו מבדלות את האימון הקוגניטיבי-התנהגותי ל ADHD מגישות אחרות, בהן יש פחות היכרות או מודעות למאפייני ה ADHD והצרכים הייחודיים ומתן סיוע מדויק והולם לצרכים אלו.

אם אתן/ם נשות או אנשי מקצוע שרוצות/ים ללמוד גם את ה"מה" וגם את ה"איך" של אימון CBT ל ADHD, בתכנית היחידה בארץ שמשלבת כלים מעולם האימון ומעולם הטיפול, מזמינה אתכם להקליק כאן  מחזור 32 (!!) של הקורס "אימון CBT ל ADHD" יתקיים בימי שני אחה"צ החל מה 4/12/23 לפרטים נוספים חייגו: 052-8353522 050-6874640

שתפו חברים:פוסטים נוספים :

האורות של ADHD
האורות של ADHD

האורות של ה ADHD"לפעמים אלו האנשים שאף אחד לא דמיין שייצא מהם משהו, שעושים את הדברים שאף אחד לא יכול היה לדמיין"-

לקריאה נוספת »

לקבלת מאמרים ומידע על השתלמויות וקורסים

דילוג לתוכן