ביופידבק - מהו הביופידבק?

הרחבה מידע ופרטים נוספים

השאירו כאן את הפרטים ונחזור בהקדם

ד״ר איריס ברכוז

בהנחיית: דר' איריס ברכוז: פסיכולוגית חינוכית מומחית, מטפלת CBT מומחית ומדריכה מטעם איט"ה, מאמנת ADHD בכירה ומדריכה

מהו הביופידבק?

ביופידבק, או בשמו העברי, משוב ביולוגי, הוא שיטת טיפול המבוססת על מתן משוב אובייקטיבי למטופל ולמטפל של מדדים פיזיולוגיים כמו דופק, הזעה בידיים, טמפרטורת גוף ועוד. דרך התבוננות במדדים אלו, למשל, דרך התבוננות המטופל בעליה או ירידה של מידת ההזעה שלו בידיים הוא לומד לזהות, "לקרוא" את מידת הלחץ או המתח בה הוא שרוי, לזהות תחושות גופניות נוספות שמקדימות מצב לחץ ואז לאט אט לשלוט במצבי לחץ ודחק אלו ולהביא את עצמו לרגיעה.

באימון קוגניטיבי-התנהגותי נעשה שימוש בקשר גוף-נפש. לאינדיבידואלים עם ADD או ADHD וכן לתלמידים המאובחנים עם לקויות למידה יש נטייה לחשיבה שלילית, לדיבור פנימי שלילי. באימון קוגניטיבי-התנהגותי (אימון CBT) המתאמן לומד לזהות את דפוסי החשיבה השליליים והשימוש בביופידבק תוך כדי למידה של טכניקות הרפיה והרגעה מאפשר למתאמן לעשות שינוי אמיתי ועוצמתי בדרכי החשיבה. הפניות הפיזיולוגית, הרוגע של הגוף, הוא חיוני כדי לאפשר את השינוי בחשיבה ובהתנהגות וכך, השימוש בביופידבק מאפשר למתאמן לעבור מדיבור פנימי שלילי, מחשבות אוטומטיות שליליות ואפילו תסריטים קטסטורפליים לדיבור פנימי חיובי, בחינת אירועים מתוך פרספקטיבה חיובית, לקיחת יוזמה ואחריות וציפייה מראש לסוף חיובי.

בנוסף, הרגיעה הפיסיולוגית מאפשרת למתאמן לעשות את השינוי ההתנהגותי. כשהמתאמנים נמצאים במצב גופני רגוע יותר, החשיבה היא חיובית יותר ויש יותר מוכנות להתחיל ולנסות התנהגויות שבעבר היתה הימנעות מהן, כמו למשל למידה למבחנים, תכנון זמן, קביעת סדרי עדיפויות, סידור החדר וכו'. מכיוון אחר, הרוגע בגוף והחשיבה החיובית באים לידי ביטוי בהתנהגות רגועה יותר ורמת ההתפרצויות, הווכחנות או ההתנהגות האלימה יורדים במידה משמעותית.

מדובר בתהליך עם השפעה הדדית: הלמידה להרגיע את הגוף, תוך שימוש בביופידבק מסייעת לשינוי בחשיבה ומביא לשינוי בהתנהגות והשינוי בהתנהגות מחזק יותר ויותר את השינוי בחשיבה, תורם לו ומעמיק אותו וכן מקל על הרגיעה שבגוף.

מהו סוד ההצלחה של ביופידבק עם ילדים ומבוגרים עם ADHD?

אינדיבידואלים עם ADHD זקוקים לסיפוק מיידי, לחוויית הצלחה ולאישור על ביצוע – כל אלו מתאפשרים בצורה אופטימאלית כשמשלבים ביופידבק בתהליך האימון או הטיפול. בנוסף, ילדים ומבוגרים רבים עם ADHD מדווחים על תחושה של חוסר שליטה בחייהם, תחושה של חוסר שליטה עצמית. הטיפול בביופידבק מסייע למטופל להשיג תחושה של שליטה עצמית ולהתגבר על תחושות החרדה האופייניות.